Pred časom smo pisali o pripravah na projekt Gremo v Mongolijo. Tokrat pa si lahko preberete zanimivo reportažo iz njune poti.
Predala sva avtomobil Ford Ranger, ki bo za prevoz otrok na podeželju služil še dolgo vrsto let. Pred tem sva z njim v 39 dneh prevozila osupljivih 15.675 kilometrov, obenem pa podarila več kot 1.000 € za izgradnjo šole. Sva Matej Meglič in Katja Kern, in to je najino leto.
Sledi Kazahstan, mejo prestopiva v treh urah – zmerno. Ceste kmalu postanejo tako luknjaste, da je pregovorni švicarski sir v primerjavi z njimi videti pravi amater. Voziva tudi po vzporednih blatnih poljskih cestah s 40 km/h, mimo naju pa v starih ladah domačini padajo z debelo stotico na števcih. Prebijeva se do Astane in preveriva, da njihovi arhitekturni dosežki zares držijo, nato pa v nočnem begu čez Kazaško stepo prepeljeva 1.200 kilometrov v kosu do Almate, bivše prestolnice. Sledi Kirgijstan, ki si ga zapomniva predvsem po podkupninah, obisku Nebeškega gorovja in po dvodnevnem oddihu ob osupljivem slanem jezeru Issyk Kull.
Srečava dva Nizozemca, prav tako udeleženca Rallyja. V konvoju vozimo nazaj do Rusije in nato v Mongolijo. Takoj izkusimo, kakšna razvada so ruske ceste, saj že drugi dan naletimo na 300 km offroada po kozjih stezicah, prelaz za prelazom. Ruske vojne specialke iz leta 1942 so edina možnost preživetja, seveda pa poleg nekaj predpotopnih vozil srečamo tudi kamikazo – voznika tovornjaka, ki se prebija po isti poti kot mi.
V zgornji fotogaleriji si lahko pogledate še več slik in komentarjev z najine poti.
Mongolci so prijazni in zvedavi, otroci velikokrat mahajo, nasploh pa so zelo popularne karaoke in televizijski šovi v stilu Maria izpred let.