Nasveti za dolgo potovanje z avtom
- Opremite se z vsem, kar vam bo vožnjo naredilo bolj udobno (vzglavnik, odeja, …).
- Napolnite elektronske naprave.
- Ne pozabite na razvedrilo – knjige, revije, križanke in drugo.
- Če vam je v avtu hitro slabo se izogibajte branju, raje si na elektronske naprave naložite knjige, ki jih lahko poslušate na poti.
- Prav tako ne priporočamo, da med vožnjo gledate film, saj vam še hitreje lahko postane slabo.
- Vzemite prigrizke (a pri tem pazite, da ne umažete avta).
- Pijte dovolj vode.
- Pogosto se ustavljajte.
Pred potovanjem
vozniško dovoljenje,
prometno dovoljenje,
veljavno vinjeto ( če jo potrebujete),
zavarovalno polico avtomobila,
obrazec za prijavo nezgode,
avtomobilsko mapo s servisno knjižico,
zeleno karto ( če jo potrebujete).
Če se na pot odpravljate s tujim vozilom, si priskrbite tudi pooblastilo za vožnjo tujega avta. Poleg izpolnjenega obrazca potrebujete prometno dovoljenje, osebni dokument in dokument osebe, čigar vozilo je. Trenutna cena pooblastila za vožnjo tujega avta je 16,27 €.
Načrtovanje poti
Varnost
V primeru prometne nesreče ali večje poškodbe vozila vam svetujemo, da obvestite policijo in pridobite policijski zapisnik, s katerim lahko brez težav zapustite državo. Uredite si zavarovanje avtomobila in morebitno asistenco na cesti.
Dragocenih stvari ne puščajte na vidnem mestu v avtu. Tudi če se samo za 5 minut ustavite na bencinski črpalki, nikakor ne puščajte dragocenosti na vidnem mestu. Še prehitro vam lahko kdo razbije šipo in pokvari celotno potovanje. Ko enkrat prispete na destinacijo, iz avta poberite vse. Prazen avto bo za tatove manj vabljiv kot pa, če boste v avto pustili stvari. Naj bodo videti še tako nedragocene, tatovi ne bodo vedeli, če ste pod njimi morda pustili kake dragocenosti. Razmislite o tem, da bi vložili nekaj dodatnega denarja v nakup varnostne kljuke, saj le-ta preprečuje vrtenje volana in vgradnjo alarmne naprave.Priporočamo, da avto vedno puščate na zavarovanih parkiriščih.Če parkirate ob ulici, je bolje, da se izogibate neosvetljenih ulic. Avto pustite pod ulično svetilko ali ob drugem viru svetlobe, tako bodo tatovi težje skrili svoje namere. Zaradi varnosti vam odsvetujemo spanje v avtu, če se pa le-temu ne morete izogniti, parkirajte avto na dobro osvetljenem mestu, ki naj ne bo na samem.
Cene goriva
Cene goriva po Evropi se precej razlikujejo, zato se že pred odhodom od doma lahko pozanimate, kje so cene najnižje. Če boste že vnaprej seznanjeni s cenami, lahko veliko prihranite, zato si lahko pogledate informativne cene goriv v državah po Evropi. Ne pozabite pa, da se razlike v ceni ne pojavljajo le med državami, pač pa v mnogih primerih tudi znotraj ene države. V Italiji, Nemčiji, Avstriji, Hrvaški,… cene goriv določajo ponudniki sami. Tako so cene zagotovo višje na avtocestnih črpalkah kot pa, če boste gorivo kupili izven avtoceste. Zato vam priporočamo, da naredite kak kilometer več, zavijete z avtoceste in najdete prvo črpalko. Še največ možnosti boste imeli, če to storite na izvozu za industrijsko cono, ne priporočamo pa vam, da se tega poslužujete na izvozih za velika mesta. Ker so razlike v ceni tudi do 20 %, boste s tem prihranili kar nekaj denarja.
Preberite si tudi vse o tem, kako zmanjšati porabo.