Obala, ki se je zapisala v srca Evropejcev konec 19. stoletja
Prvič me je pot v Provanso vodila v mesecu marcu, ko se je pri nas v Sloveniji pomlad komajda prebujala, tukaj pa so dnevne temperature dosegale prav prijetnih
23°C ali še kakšno stopinjo več. V Nici, ob Angleški promenadi, so se sprehajalci in turisti nastavljali toplim sončnim žarkom, le morje je bilo še nekoliko hladno za kopanje. Še pred Nico pa obvezen obisk stare kneževine Monaco, ki jo že od 13.stol. obvladuje družina Grimaldi. Pogoj za njen obstanek in nadaljevanje je moški kraljevi potomec, v nasprotnem bi se upravno vrnila nazaj pod Francijo. Ta sreča je kneževino doletela lani decembra, ko sta se kneginji Charlene in princu Albertu Monaškemu rodila dvojčka – deček in deklica. Monaco – Monte Carlo je ena najmanjših kneževin v Evropi, poznana po izjemno ugodni davčni politiki, njeni rezidenti pa so številni zvezdniki, športniki, bogataši, poslovneži in še kdo. V t.i. “kondaminiju” ali marini je zasidrana jahta monaške rodbine, skupaj s številnimi najprestižnejšimi plovili njenih rezidentov. V mesecu maju na pomolu postavijo ogromno tribuno, pred katero je vsako leto start znamenite dirke – Formula 1 za Veliko nagrado Monte Carla, ki poteka med izjemno ozkimi ulicami in tuneli žepne državice. Vsekakor so na tem mestu vredni obiska tudi izjemen Oceanografski muzej z enim najlepših akvarijev v Evropi, bogati Eksotični vrtovi, katedrala sv. Nikolaja, ki je hkrati grobna cerkev monaških kneginj in princev, Casino – igralnica in seveda ogled menjave straže, ki poteka vsak dan ob 12.00.
Prvi veličasten panoramski razgled na Azurno obalo se mi je ponudil na vrhu slikovite vasice Eze, kamor se po zavitih uličicah povzpnem vse do najvišje točke, kjer se razteza bogat eksotičen vrt in od koder se fotografskemu objektivu nesramežljivo nastavlja vsa lepota navpično razčlenjene obale.
Angleška promenada in filmski festival
Provansi se pozna, da je bila v poznem srednjem veku samostojna država. Čeprav danes sodobni čas pušča svoje sledi in tudi slavni filmski Cannes ob velikem navalu turistov postane malo obmorsko mravljišče, še vedno ohranja nek poseben čar in razpoloženje. Preden sem si ogledala znamenito festivalno in filmsko dvorano v živo, sem imela o njej predstave o neki impozantni arhitekturi, potem pa se pred menoj pokaže stavba nekoliko večje dimenzije, a res brez kakršnihkoli arhitekturnih ali monumentalnih posebnosti. Še znamenite odtise rok igralcev, scenaristov in režiserjev na prav majhnih keramičnih ploščicah komaj najdem, da jih ovekovečim s fotografskim objektivom. Še eden najdražjih hotelov Carlton, kjer prebivajo slavni igralci v času trajanja festivala, se na trenutke kar izgubi v belini blišča bogato razčlenjenih klasicističnih fasad sosednjih zgradb. Seveda pa je toliko mogočnejši širok bulvar z vrtovi in palmovim drevoredom, ki povezuje sodobni Cannes od starega pristanišča, mimo verige hotelov ob obali, vse do izvoza za AC proti Nici.
V osrčju Provanse
Mesto Arles, kjer je nizozemski slikar Van Gogh naslikal preko 300 svojih del (a niti eno ni danes ohranjeno v mestu), leži na vhodu velikega naravnega parka CAMARGUE, kjer se reka Rona izliva v morje in tvori ogromno delto, ki je danes zaščitena kot naravni park. Nekoč je skozi Arles in Camargue potekala pomembna romarska trasa na poti v Santiago de Compostela v Španiji. Camargue je tudi na simbolični ravni tesno povezan z legendo o sv. Mariji Magdaleni in njeni hčerki Sari, ki jo častijo danes tu živeči kamarški Cigani. Preživljajo se s kmetijstvom in turizmom. Mnogi obiskovalci lahko jezdijo njihove bele konje med močvirnimi kanali, solnimi cipresami, trstjem in plamenovci, ter drugimi vrstami ptic, ki gnezdijo v tem velikem naravnem parku. Zares pravi raj za fotografe!
Čisto na jugu se nahajajo prostrane peščene plaže, ki jih je nekoč zalivalo morje, in močno srednjeveško utrjeno mesto Aigues Mortes (Mrtve Vode), kjer so iz Francije krenili na sedmi in osmi križarski pohod.
Legenda pripoveduje, če si v Camargu prvič in takrat močno dežuje, se boš sem še vrnil. Edini dan med vsemi dnevi potovanja, ko je zares “ulivalo na polno”, sem bila v Camargu – in še danes se vedno znova vračam tja. Hm, morda pa bo nekaj na tem … ! 🙂
Hrana in kulinarika
Kot tipični Francozi, tudi Provansalci uživajo v hrani in dobrem vinu. Najboljšo žlahtno kapljico pridelujejo v nekdanjih papeških vinogradih Châteauneuf-du-Pape, nedaleč stran od Avignona. Značilnosti provansalske kuhinje so tudi tako beli kot črni tartufi, ki jih nabirajo med novembrom in februarjem in dosegajo astronomske cene. Sicer je njihova kuhinja večinoma mediteranska; uporabljajo veliko oljčnega olja, mediteranske zelenjave in sadja ter morske hrane. Provansalska specialiteta je ribja juha bouillabaisse, ki se pripravi iz nekaj vrst rib, začinjena je z žafranom in drugimi zelišči. Posebno kulinarično mesto imajo tudi različne paštete: posebej zajčja, gosja, račja ali jerebičja; ponekod pa najdemo paštete celo iz mesa lisic. Od mesa se pogostokrat znajde na jedilniku tudi jagnjetina in divjačina, še posebej meso divjega prašiča. Izdatno uporabljajo mediteranske začimbe, kot so bazilika, timijan, majaron, origano, pehtran, janež, lovor. V provansalski kuhinji uporabljajo posebno mešanico posušenih mediteranskih začimb (šetraj, majaron, rožmarin, timijan in origano), ki se imenuje ‘Herbes de Provance’ ali provansalska zelišča. Na jedilniku pa se pogosto znajdejo tudi različne mešanice sezonskih zelenjavnih juh (iz paradižnika, jajčevcev, bučk, paprike …) in sira, zavitega v trtne liste. Med sladicami je najbolj priljubljeno kandirano sadje ter pita iz artičok, rozin in pinjol.
Bojana Čampa,
Eko potovanja
Komentirajte!