Nasveti za varno turno smučanje

Turno smučanje je izjemna kombinacija športa, uživanja v naravi in adrenalina. S pravilno opremo, dobro pripravljenostjo in upoštevanjem varnostnih ukrepov lahko ta šport postane vaša najljubša zimska dejavnost. Preverite nekaj nasvetov za varno turno smučanje in kje v Sloveniji lahko najdete najboljše pogoje za turno smučanje.

Kaj je turno smučanje?

Turno smučanje je ena izmed najbolj priljubljenih oblik zimskega športa, ki združuje smučanje po neurejenih terenih, vzpone s smučmi ali peš in raziskovanje neokrnjene narave. Čeprav gre za bolj intenzivno in fizično zahtevno dejavnost kot alpsko smučanje na urejenih progah, je turno smučanje izjemno privlačno za ljubitelje narave, avanturiste in tiste, ki želijo uživati v miru gora, stran od hrupa in gneče smučarskih središč.

Turno smučanje je oblika smučanja, ki vključuje vzpon na goro s smučmi ali peš in nato spust po neurejenem terenu. Za razliko od alpskega smučanja, kjer uporabljamo žičnice za vzpon, pri turnem smučanju uporabljamo posebno opremo, ki nam omogoča vzpon po snegu. Ključna značilnost turnega smučanja je tudi smučanje po naravnih, neurejenih terenih, kar pomeni, da so razmere pogosto nepredvidljive in zahtevajo večjo stopnjo znanja in izkušenj.

Oprema za turno smučanje

Pri turnem smučanju je ključna pravilna in kvalitetna oprema, saj mora biti prilagojena tako za vzpone kot spuste. Standardna smučarska oprema za urejena smučišča ni primerna za turno smučanje, zato je pomembno poznati in uporabljati specifične kose opreme, ki zagotavljajo varnost in udobje.

Turne smuči so lažje in bolj prilagodljive kot običajne alpske smuči, saj morajo omogočati enostavno hojo navkreber. Značilno je, da so nekoliko širše, kar omogoča boljše obvladovanje neurejenih snežnih terenov. Na spodnji strani smuči se za vzpone pritrdijo psevdokože (angl. “kože” oz. “turne kože”), ki preprečujejo zdrs nazaj, hkrati pa omogočajo enostavno premikanje naprej.

Tudi turne vezi in čevlji se razlikujejo od klasičnih smučarskih vezi. Čevlji za turno smučanje so lažji in bolj prilagodljivi kot klasični smučarski čevlji. Imajo dva načina: eden za vzpon (ko je gibanje gležnja bolj prosto) in drugi za spust (ko so čevlji bolj togi in omogočajo boljši nadzor nad smučmi).

Varnostna oprema

Ker se turno smučanje izvaja na neurejenih terenih, je pomembna varnostna oprema, še posebej v gorah, kjer obstaja nevarnost plazov. Zato nikoli ne pozabite na oddajnik, ki ga nosite pod oblačili in mora biti vedno vklopljen saj vas le tako lahko v primeru plazu najdejo drugi smučarji in reševalci. S seboj imejte tudi sondo, ki omogoča natančno iskanje lokacije in globine žrtve plazu ter lahko lopato za izkopavanje zasute osebe iz plazu. Svetujemo tudi nakup lavinskega nahrbtnik s posebno zračno blazino, ki se sproži ob nevarnosti plazu in poveča možnost, da oseba ostane na površini plazu. Seveda pa ne pozabite na čelado, smučarska očala in dereze.

Varnost pri turnem smučanju

Turno smučanje je precej bolj nevarno, kot klasično alpsko smučanje. Turno smučanje se odvija v naravi, pogosto v visokogorju in na neurejenih terenih, zato je varnost ključnega pomena. Preden se odpravite na turno smučanje, je pomembno, da preverite vremenske napovedi in snežne razmere. Pozimi se razmere lahko hitro spreminjajo, zato je ključno spremljati nevarnost plazov in prilagoditi načrt ture razmeram.

Vsak turni smučar mora poznati osnovna pravila varnosti pred plazovi in kako prepoznati nevarna območja. Priporočljivo je, da se udeležite tečaja varnosti pred plazovi, kjer se naučite uporabljati lavinsko opremo, kot so žolna, sonda in lopata. Pri turnem smučanju se pogosto srečate z različnimi temperaturami in vremenskimi pogoji. Oblecite se v plasteh, da lahko med vzponom odložite kakšen kos oblačila, med spustom pa dodate toplejša oblačila.

Turno smučanje je šport, ki ga ne smete izvajati sami. Vedno pojdite v skupini ali vsaj v paru, saj se v primeru nesreče lažje pomaga. Prav tako naj vaši bližnji vedo, kam ste namenjeni in kdaj se nameravate vrniti. Turno smučanje zahteva dobro telesno pripravljenost, saj vključuje dolge vzpone in tehnično zahtevne spuste. Preden se odpravite na zahtevnejšo turo, poskrbite, da ste dovolj telesno pripravljeni.

Najboljše lokacije za turno smučanje v Sloveniji

V zadnjih letih ta šport pridobiva na priljubljenosti tudi v Sloveniji, ki s svojimi gorami in neokrnjenimi tereni ponuja odlične možnosti za turno smučanje. Začetniki se lahko podate na Pohorje, ali pa raziščete Komen nad Bohinjskim jezerom. Ena izmed bolj priljubljenih tur je vzpon na Viševnik in spust po neurejenih terenih ali pa Mala in velika Mojstrovka.

Priljubljene destinacije med turnimi smučarji so tudi območja okoli Zelenice in Begunjščice, v Kamniško- Savinjskih Alpah pa Velika Planina in vzponi proti Grintovcu. Za izkušene pa seveda moramo omeniti Triglavsko magistralo. 3-4 dnevno turno smučarsko popotovanje od Vogla do Komne je zagotovo kraljica ljubiteljev turnega smučanja.