Camino Banovina, 1. – 4.5.2025
Mesto Petrinja leži na desnem bregu reke Kupe, ob izlivu Petrinjčice. Območje mesta Petrinja je sestavni del Sisaško-moslavaške županije in obsega 380,94 km2. Mesto lahko tudi obiščete na daljavo preko VIRTUALNEGA SPREHODA.
Ponos Petrinje je dolga tradicija kulturne ustvarjalnosti, ki je nastajala skozi stoletja, zapisana v številnih publikacijah petrinjskih varuhov zgodovine in na platnih likovnih umetnikov.
V letu 2023 je bila na listo Camino poti uvrščena nova pot kot del hrvaškega Camina – CAMINO BANOVINA. Pot je bila osnovana leta 2022 in obsega področja mest Siska, Petrinje, Glina in občine Topusko. Romarji bodo po tej poti, ki sledi zgodovinskim mejam davnih cesarstev, ob svojih osebnih doživetjih in razmišljanjih lahko doživeli tudi zeleno in modro lepoto te destinacije. Celotna pot je dolga 75 kilometrov in jo je mogoče prehoditi v 4 dneh. Med mesti, ki jih bodo romarji spoznali na poti, bo tudi mesto Petrinje. Za letošnji Camino, ki bo potekal od 1. – 4.5.2025, se lahko prijavite tukaj >>.
Dan 1 – od Siska do Petrinje
Dolžina: 15 kilometrov
Predvideni čas: 4 ure
Najvišja točka: 150 metrov
Najnižja točka: 90 metrov
Camino Banovina se začne pri katedrali Povišanja Svetega Križa v Sisku, mimo spomenika kardinalu Stepincu in Arheološkega parka Siscia in sita. Ob reki Kupi gre pot mimo Velikega Kaptola, pod Starim mostom, ob športnih igriščih, prečka železniški most in pripelje do cerkve Marijinega obiskanja. Nato skozi mestna območja pridemo do cerkve svete Marije Kraljice miru. V vasi Mošćenica stoji kapela sv. Jakoba. Ko se približamo Petrinji, pot pelje mimo cerkve Gospodovega spremenjenja s še enim osupljivim mozaikom. Prvi dan romanja po Banovini končamo na Strossmayerjevem sprehajališču v središču Petrinje pri župnijski cerkvi svetega Lovrenca, zavetnika mesta.
Dan 2 – od Petrinje do Prnjavora Čuntićkog
Dolžina: 21 kilometrov
Predvideni čas: 6 ur
Najvišja točka: 400 metrov
Najnižja točka: 100 metrov
Drugi dan se Camino Banovina začne v Petrinji s prijetnim sprehodom po delu petrinjske promenade ob reki Petrinjčici. Mimo centra Natura Sisaško-moslavaške županije pot zavije v gozd z blagimi vzponi. Romarji se povzpnejo na Hrastovico, kjer naletijo na ruševine srednjeveškega mesta Hrastovica, vključno z ostanki cerkve Svetega Duha. Ko pridemo iz gozda, prispemo v vas Hrastovica, pri cerkvi sv. Jerneja. Sledi vzpon na najvišji vrh Hrastovačke gore, kjer stoji planinski dom “Matija Filjak”, zaslužen kraj za počitek. Pot se nadaljuje skozi gozd do glavne ceste, ki vodi do Hrvaškega Čuntića, kjer se nahaja frančiškanski samostan iz 17. stoletja in ostanki trdnjave iz 16. stoletja. Cilj drugega dne je Ekološki center Vrata Zrinske Gore v vasi Prnjavor Čuntićki, ki nudi namestitev in okrepčilo.
Dan 3 – od Prnjavora Čuntićkog do Gline
Dolžina: 20 kilometrov
Predvideni čas: 5.30
Najvišja točka: 220 metrov
Najnižja točka: 110 metrov
Tretji dan Camina Banovine se začne v Ekološkem centru Vrata Zrinske Gore. Cesta poteka skozi vasi Donja Bačuga in Luščani. Cesta vodi do pozabljene vasi Brnjeuška in do Majske Poljane, na območju mesta Glina. Nadaljujete skozi gozdnata območja in prispete do Gline, znane kot rojstnega mesta hrvaške himne, ki jo je leta 1846 napisal Josip Runjanin. Navdih v Glini je treba iskati v župnijski cerkvi sv. Janeza Nepomuka.
Dan 4 – od Gline do Topuskog
Dolžina: 19 kilometrov
Predvideni čas: 4:30 ure
Najvišja točka: 120 metrov
Najnižja točka: 80 metrov
Zadnja etapa Camino Banovina se začne v Glini in vodi do vasi Donji Viduševac in Gornji Viduševac s pogledom na cerkev sv. Frančiška Ksaverja. Ko nadaljujemo pot proti Šatornji in Gređanom, pridemo do jezera v občini Topusko. Za konec pa prijeten sprehod po urejenem parku Opatovina pripelje do ostankov cistercijanskega samostana iz 14. stoletja in bližnjih Top Term Topusko, kjer si romarji lahko privoščijo zasluženo sprostitev v termalni vodi.