Božični čas v Nemčiji + super nagradna igra

Praznični čas je pred vrati! Ob tem moramo omeniti, da Nemci božič praznujejo na prav svojevrsten način: mestna središča po vsej Nemčiji se decembra spremenijo v morje lučk in povsod zadiši po medenjakih, pečenih jabolkih in praženih mandljih. Poleg tega pa Nemci negujejo tudi številne običaje, povezane s kulinariko, kulturo, družino in refleksijo. Okna, trgovine in tržnice obarvajo elegantni božični okraski. Na dvoriščih in nad ulicami zasijejo pravljične lučke. Ob živahni praznični glasbi pomislimo na zvončke, sani s severnimi jeleni in božične pekarnice. Iz slednjih pa zadiši po pečenih jabolkih in medenjakih.

Na dnu članka ne spreglejte še nagradnega vprašanja, ki vam lahko prinese brezplačen oddih v Nemčiji.

Frankfurt na Majni Božični sejem © AdobeStock eyetronic
Frankfurt na Majni: Božični sejem © AdobeStock eyetronic

Adventni čas, ki se začne 3. decembra, s seboj prinaša pričakovanje božiča in priprave na praznike. Pomemben praznični običaj je tudi obisk božičnega sejma. Na sejmih vlada praznično vzdušje, tam vas čakajo ročno izdelana darila, izdelki lokalne obrti in seveda bogata ponudba božičnih dobrot. Za mnoge obisk božičnega sejma ni popoln brez skodelice kuhanega vina ali otroškega punča, ki prežene zimski mraz. Božični sejmi so tudi izvrstna priložnost za nakup daril za najdražje. Na stojnicah boste našli nekaj za vsak okus, od ročno izdelanega nakita do umetniških okraskov.

Nürnberg: Hrestač © gettyimages Malorny
Nürnberg: Hrestač © gettyimages Malorny

Vzdušje je najbolj praznično na več sto božičnih sejmih, ki jih najdemo po vsej Nemčiji – od Baltskega morja pa do Bodenskega jezera. Nič čudnega; tam nas čakajo stojnice obrtnikov s tradicionalnimi ročnimi izdelki, nastopi pevskih zborov in pravljične urice, ki otrokom pričarajo nasmeh na obraz. Seveda pa ne gre brez regionalnih dobrot.

Köln božični sejem ob kölnski katedrali © AdobeStock Mapics
Köln: božični sejem ob kölnski katedrali © AdobeStock Mapics

Hitro čevlje pred vrata – Miklavž prinaša jabolka, oreščke in sladkarije

Božič je za Nemce glavni praznik ob koncu leta. Izjemno priljubljen pa je tudi Miklavžev praznik 6. decembra. Na predvečer otroci – in nekateri odrasli – pustijo skrbno očiščene čevlje ali škornje pred vrati. Legenda pravi, da sv. Miklavž ponoči pride mimo in čevlje napolni s slaščicami, oreščki, mandarinami in drugimi darilci. Običaj naj bi nastal po vzoru svetega Nikolaja, škofa, ki je v 4. stoletju živel v turškem mestu Mira. V njegovo čast ta čarobni običaj še danes vsako leto 6. decembra požene otroke prej iz postelj. Stečejo k vratom, da bi videli, ali je bil ponoči na obisku sveti mož z vrečo, polno sladkarij, in jih bogato obdaril.

Praznično pričakovanje © gettyimages / CLM Images
Praznično pričakovanje © gettyimages / CLM Images

Adventni koledar

V Nemčiji je adventni koledar tako pomemben del prazničnega obdobja, kot so piškoti in kuhano vino. Z njim si čas do težko pričakovanega božičnega večera krajšajo predvsem otroci. Začetki adventnega koledarja segajo v sredino 19. stoletja. Takrat so dneve do božiča odštevali tako, da so z adventnega koledarja vsak dan odtrgali en list ali vsak dan odkrili novo sličico, danes pa večina adventnih koledarjev vsebuje čokoladice ali druge drobne pozornosti. V mnogih družinah adventne koledarje izdelujejo kar sami; z ljubeznijo in ročno. Koledar mora biti pripravljen najpozneje do 30. novembra zvečer, saj nato od 1. do 24. decembra vsak dan odpremo ena vratca ali škatlico. V nekaterih mestih adventni koledar zastavijo na veliko: mestna hiša v hessenskem mestu Hanauu se denimo vsako leto preobrazi v ogromen adventni koledar. Vsak večer odprejo eno okno in vsakokrat prikažejo drug osvetljen motiv iz pravljic bratov Grimm.

Adventni koledar © pixabay
Adventni koledar © pixabay

Adventni venec in božični duh

Leta 1839 je evangeličansko-luteranski teolog in pedagog Johann Richard Wichern v protestantski severni Nemčiji prvi razobesil adventni venček za ulične otroke in sirote. Wichernov venec je nosil štiri velike sveče za vsako adventno nedeljo, med njimi pa so bile postavljene manjše sveče za delovne dni. Današnji adventni venci – v Nemčiji so tradicionalno izdelani iz jelkinih vejic in tudi iz drugih materialov, kot so slama, les ali kovina – imajo običajno štiri sveče. Na prvo adventno nedeljo se prižge ena in nato vsako naslednjo ena več, tako da na četrto adventno nedeljo tik pred božičem božični duh preveva vsak dom.

Adventni venec © Getty Images Westend61
Adventni venec © Getty Images Westend61

Peka piškotov

Nemci pa božiča ne praznujejo le z okrašenimi drevesci in darili, temveč se ponašajo tudi z bogato tradicijo pesmi in peciva. Praznično vzdušje si tako pričarajo z božičnimi pesmimi ter peko slastnih medenjakov in božičnega kruha stollen. Zrak se takrat napolni z omamno aromo cimeta, nageljnovih žbic, vanilje in janeža. Na krožniku se nakopičijo izrezane božične figure iz maslenega krhkega testa ter klasične slaščice, kot so vaniljevi rogljički, cimetove zvezde, brizgani piškoti in makroni. Nekatere nemške specialitete – denimo dresdenski božični kruh stollen, nürnberški medenjaki ali posebni aachenski rjavi medenjaki printen – so znane po vsem svetu. Vsekakor pa je treba poskusiti tudi regionalne dobrote, kot so frankfurtski piškoti bethmännchen ali švabski springerle, ki jih krasijo čudoviti odtisnjeni motivi. Piškoti spekulas, domino kocke in medenjaki so na policah številnih trgovin že od začetka septembra, družine pa se praznične peke običajno lotijo sredi novembra.

Priprava in peka piškotkov © gettyimages / GMVozd
Priprava in peka piškotkov © gettyimages / GMVozd

Marsikdo posluša tudi oddaje in podcaste, v katerih strokovnjaki za potovanja delijo praznične nasvete in popotnikom pomagajo odkriti najboljše božične sejme in zimske radosti.

Nürnberg: Peka božičnih medenjakov © DZT / Jens Wegener
Nürnberg: Peka božičnih medenjakov © DZT / Jens Wegener

Nagradna igra – z nekaj sreče na brezplačen oddih v Nemčijo JE ZAKLJUČENA!

Srečni nagrajenec je:

ATUŠ MAVRI

Nagrajencu čestitamo in mu želimo obilo užitkov ob koriščenju nagrade.

V nagradni igri lahko sodelujete do vključno 17.11.2024. Žrebanje bo opravljeno 18.11.2024. Pogoje nagradne igre si lahko preberete tukaj >>.

 

Best Western Ahorn Hotel Oberwiesenthal je prvi hotel za odrasle v priljubljenem zdravilišču Erzgebirge, ki je zasnovan za tiste, ki iščejo mir in sprostitev. Kot hotel za odrasle 14+ ponuja obsežno wellness ponudbo AHORNWell, kjer se lahko gostje razvajajo s številnimi wellness storitvami. Poleg tega so na voljo raznolike prostočasne aktivnosti, kot so smučanje, pohodništvo in kolesarjenje, ki omogočajo aktivno preživljanje časa v čudoviti naravni pokrajini.

Gosti lahko uživajo v kulinaričnih specialitetah, ki so skrbno pripravljene, da zadovoljijo še tako zahtevne brbončice. Oberwiesenthal nudi edinstveno priložnost za pobeg od vsakdanjega življenja, saj se tam lahko sprostite in uživate v naravi. Tisti, ki si želijo miru in hkrati aktivnega dopusta, se lahko veselijo sproščujočih dni, ki jih ponuja ta čudoviti hotel.

VIR slik: © Best Western Ahorn Hotel Oberwiesenthal

Lepe božične praznike in naj se vam v novem letu uresničijo sanje, izpolnijo želje in naj vas navduši počitniška dežela Nemčija. Veliko zdravja, smeha, radosti, prijetnih trenutkov in obilo zadovoljstva vam želi Nemška turistična organizacija. SREČNO 2025