Ste se kdaj vprašali, katera je najdaljša cesta na svetu? Odgovor je Panameriška avtocesta. Ta neprekinjena prometna povezava velja za najdaljšo cesto na svetu, saj se razteza od skrajnega severa do skrajnega juga Ameriške celine in ponuja nepozabno avanturo skozi različne pokrajine, kulture in zgodovinske znamenitosti.
Kaj je Panameriška avtocesta?
Panameriška avtocesta (Pan-American Highway) je cestna mreža, ki povezuje Severno in Južno Ameriko ter sega od mesta Prudhoe Bay na Aljaski do Ushuaie v Argentini. Cesta je dolga približno 30.000 kilometrov, pri čemer poteka skozi 14 držav, od Kanade in ZDA, preko Srednje Amerike, vse do Južne Amerike. Kljub temu, da je večina poti prevozna, obstaja ena izjema – Darien Gap, 160 kilometrov dolg neprevozen predel džungle med Panamo in Kolumbijo.
Zamisel o panameriški avtocesti je nastala v dvajsetih letih prejšnjega stoletja. Zasnovana je bila kot način za povezovanje obeh Amerik, povečanje turizma in druženja med državami ter, po nekaterih poročilih, pomoč nastajajoči ameriški avtomobilski industriji pri prodaji avtomobilov, izdelanih v ZDA. Leta 1937 je načrt postal uraden, ko je 14 držav podpisalo Konvencijo o panameriški avtocesti in obljubilo, da bo vsaka država hitro dokončala svoje dele avtoceste. Te države so bile Argentina, Bolivija, Kanada, Čile, Kolumbija, Kostarika, Salvador, Gvatemala, Honduras, Mehika, Nikaragva, Panama, Peru in Združene države.
Izjemna avantura
Panameriška avtocesta ponuja nepozabno izkušnjo za vse, ki želijo raziskovati čudesa narave in raznolikost kultur, ki jih ponuja celotna ameriška celina. Med potjo boste naleteli na osupljive naravne znamenitosti, kot so ledeniki na Aljaski, deževni gozdovi v Amazoniji, puščave v Čilu in še marsikaj. Kulturna dediščina, od starodavnih civilizacij Majev in Inkov do sodobnih mestnih središč, daje tej poti poseben čar.
Čez divjino in urbana središča
Panameriška avtocesta ponuja vse, kar si lahko popotnik želi. Na severu boste uživali v neokrnjeni divjini Aljaske in Kanade, kjer se ceste vijejo mimo prostranih narodnih parkov, veličastnih gora in kristalno čistih rek. V ZDA vas bo avtocesta popeljala skozi kulturno bogate in zgodovinsko pomembne regije, kot so Kalifornija, Teksas in Nova Mehika.
Ko se cesta prevesi v Srednjo Ameriko, se pokrajina spremeni – eksotični tropski gozdovi, vroči vulkani in kolonialna mesta vas bodo pospremili skozi države, kot so Mehika, Gvatemala, Salvador, Honduras, Nikaragva in Panama. Zlasti Mehika ponuja čudovite starodavne majevske ruševine in pisana mesteca.
V Južni Ameriki boste prečkali veličastne Ande in se podali skozi države, kot so Kolumbija, Ekvador, Peru, Čile in Argentina. Tu se pokrajine znova dramatično spreminjajo – od andskih vrhov do puščave Atacama, ene najbolj suhih puščav na svetu. Na skrajnem jugu boste dosegli Ushuaio, najjužnejše mesto na svetu.
Darien Gap – nepremostljiva ovira
Eden izmed najbolj zanimivih vidikov Panameriške avtoceste je Darien Gap, težko prehoden del džungle med Panamo in Kolumbijo. Gradnja tega odseka ceste je bila ustavljena leta 1975 zaradi skrbi za okolje in zdravje, vpletene vlade pa so dovolile nadaljevanje del šele leta 1992. Vendar je bila do takrat želja po dokončanju ceste majhna, zato to področje ni bilo nikoli razvito. Ta regija je znana po gostih gozdovih, močvirjih in pomanjkanju cestne infrastrukture. Potovanje čez Darien Gap je za običajna vozila nemogoče. Popotniki, ki se želijo voziti po Panameriški avtocesti, morajo poslati svoj avto iz Paname v Kolumbijo in se z letalom ali čolnom izogniti temu delu zemlje.
Kako se pripraviti na potovanje?
Panameriška avtocesta je enkratna izkušnja, a zagotovo ni za vsakogar. Če ne uživate v avtu, je bolje, da letite od cilja do cilja. Če pa vas zanimajo cestna potovanja, je to lahko fantastična priložnost, da se pridružite mreži podobno mislečih ljudi in izkusite nove kulture vseh celin.
Tako dolgo potovanje zahteva natančno načrtovanje. Če bi želeli prevoziti celotno razdaljo, vam priporočamo, da si za tak podvig vzamete vsaj pol leta.
Čeprav je večina cest urejenih in prevoznih, je pomembno, da se popotniki zavedajo različnih pogojev na poti, od ostre zime na severu do vročega tropskega podnebja v Srednji in Južni Ameriki. Prav tako je pomembno preveriti dokumente, kot so vizumi, zavarovanja in dovoljenja za prečkanje meja.
Med vožnjo je treba biti pripravljen na različne ceste – od modernih avtocest v Severni Ameriki do ožjih in manj vzdrževanih cest v nekaterih delih Južne Amerike. Prav tako je priporočljivo, da imate s sabo osnovno opremo za nujne primere, kot so orodje za popravilo avtomobila, zdravila in dodatna hrana in voda.