Manila, glavno mesto Filipinov, je ena najbolj živahnih in kontrastnih metropol jugovzhodne Azije. S svojo bogato kolonialno zgodovino, sodobno energijo in toplim nasmehom domačinov je Manila destinacija, ki obiskovalca preseneti na vsakem koraku. Če razmišljate o obisku ali pa vas zgolj zanima več o tem dinamičnem mestu, preberite naslednjih sedem zanimivosti o mestu Manila.
#1: Manila se ponaša s tem, da je eno najgosteje poseljenih mest na svetu. Z več kot 43.000 prebivalcev na kvadratni kilometer je gostota poselitve izjemna. V praksi to pomeni, da so ulice vedno polne, življenje pa poteka hitro in intenzivno. Ta posebnost vpliva tudi na urbano infrastrukturo, promet in način življenja ljudi, ki so se prilagodili hitremu tempu in omejenemu prostoru.
#2: V Manili se prepletajo različni kulturni vplivi, od domorodnih do španskih, ameriških, kitajskih in malajskih. To se odraža v jeziku, kulinariki, praznovanjih in načinu življenja. Uradna jezika sta filipinščina (tagalog) in angleščina, a v mestu slišimo tudi kitajščino, španščino in različice lokalnih narečij. Multikulturnost Manile obiskovalcu nudi širok spekter doživetij, od okušanja eksotične hrane do sodelovanja v pisanih festivalih.
#3: Ena najlepših in najbolj zgodovinskih četrti v Manili je brez dvoma Intramuros, kar pomeni “znotraj zidov”. Gre za staro špansko kolonialno mesto, obdano z obzidjem, ki je bilo zgrajeno v 16. stoletju. Notranjost skriva slikovite ulice, starodavne cerkve in muzej, posvečen filipinski zgodovini. Sprehod skozi Intramuros je kot potovanje nazaj v čas, v obdobje, ko je Španija krojila usodo otoške države. Mnoge stavbe so bile med drugo svetovno vojno porušene, a so jih pozneje obnovili in danes predstavljajo pomemben kulturni spomenik. Med njimi je zagotovo cerkev sv. Avguština, ki je pravi arhitekturni biser in najstarejša kamnita cerkev na Filipinih, zgrajena leta 1607. Nahaja se v srcu Intramurosa in je del Unescove svetovne dediščine. Znotraj cerkve boste našli bogato okrašene stropove, marmorne oltarje in versko umetnost, ki prikazuje stoletja vere in tradicije.
#4: V središču Manile se nahaja Rizal Park, imenovan po filipinskem narodnem junaku Joséju Rizalu. Park ni le zelena oaza v urbanem vrvežu, temveč tudi zgodovinsko pomembno mesto. Tu je bil leta 1896 usmrčen Rizal, kar je sprožilo val narodne zavesti in boj za neodvisnost od Španije. Danes je park prostor za sprostitev, kulturne prireditve, pa tudi za učenje zgodovine. Obiskovalci lahko obiščejo Rizalov spomenik, gledališče na prostem, vrtove in muzej.
#5: Jeepneyji so eden najbolj prepoznavnih simbolov Manile in Filipinov nasploh. Izvirno predelani vojaški jeepi iz obdobja po drugi svetovni vojni so se razvili v barvita javna prevozna sredstva. Vsak jeepney je unikatno poslikan in okrašen, kar odraža osebnost lastnika ali voznika. So poceni in široko dostopno prevozno sredstvo, ki pa pogosto prispeva tudi k prometnim zastojem v mestu. Vožnja z jeepneyjem je pristno lokalno doživetje, ki ga ne gre zamuditi.
#6: Quiapo je znan kot eden najbolj kaotičnih, a hkrati najbolj avtentičnih predelov Manile. Na istoimenski tržnici lahko najdete vse, od sveže hrane, zelišč, oblačil, elektronike pa do verskih artefaktov. Znan je tudi po baziliki črnega Nazarečana, kamor verniki v velikem številu romajo in molijo. Sprehod po Quiapu je intenzivna izkušnja, ki združuje vse čute – vonje, zvoke, barve in okuse.
#7: Manila skriva pod svojimi živahnimi ulicami mrežo obsežnih podzemnih predorov, ki so ostanek različnih zgodovinskih obdobij, predvsem španske kolonialne dobe in druge svetovne vojne. Ti predori se nahajajo približno 3,5 metra pod površjem in naj bi bili dovolj prostorni, da bi lahko vanje zapeljali celo tovornjaki. V preteklosti so služili kot vojaška skladišča, skrivališča ali povezovalni hodniki med utrdbami.