Evropski dan parkov

Vsako leto 24. maja naravni in narodni parki po vsej Evropi praznujejo dan parkov – pobudo, ki jo koordinira organizacija EUROPARC Federation, krovno združenje evropskih zavarovanih območij. Namenjen je ozaveščanju javnosti o pomenu zavarovanih območij ter spodbujanju trajnostnega odnosa do narave.

Evropski naravni zakladi pod skupnim okriljem

Dan parkov je priložnost, da zavarovana območja – narodni, regijski in krajinski parki ter naravni rezervati – odprejo vrata obiskovalcem, domačinom in šolskim skupinam. Skozi raznovrstne dogodke, kot so vodeni ogledi, naravoslovne delavnice, predavanja, razstave, lokalni sejmi in čistilne akcije, parki predstavijo svojo vlogo pri ohranjanju naravne in kulturne dediščine.

Dan parkov se odvija 24. maja, na dan, ko je bil leta 1909 na Švedskem ustanovljen prvi evropski narodni park. EUROPARC Federation povezuje več kot 400 članic iz več kot 40 držav, vključno z vsemi glavnimi zavarovanimi območji v Sloveniji. Glavni cilj dneva, pogosto pa kar celotnega tedna je okrepiti prepoznavnost naravnih parkov ter poudariti njihovo vlogo pri reševanju izzivov, kot so podnebne spremembe, izguba biotske raznovrstnosti in trajnostni turizem.

Slovenski naravni parki kot del evropske družine

Slovenija ima raznoliko mrežo zavarovanih območij, med katerimi izstopa Triglavski narodni park (TNP) kot edini slovenski narodni park. Poleg njega delujejo tudi regijski parki (npr. Kozjanski park, Notranjski regijski park, Škocjanski zatok) in krajinski parki (Logarska dolina, Tivoli, Goričko idr.).

Dan parkov je vsakoletni opomnik, da so zavarovana območja naša skupna dediščina in odgovornost. So prostor naravne lepote, a tudi znanja, razvoja in trajnostne prihodnosti. Obisk katerega koli parka v tem času– naj bo to Triglavski narodni park, krajinski park na vašem pragu ali regijski park v sosednji občini – je priložnost za osebno povezanost z naravo in za razmislek, kako jo lahko vsak izmed nas pomaga ohraniti.

Odgovorno ravnanje z naravnimi viri

Dan parkov ni le praznik, ampak tudi poziv k odgovornemu ravnanju z naravnimi viri. Z vse večjimi pritiski na naravo – od podnebnih sprememb, urbanizacije, do turizma brez nadzora – postajajo zavarovana območja zadnja linija obrambe biotske raznovrstnosti.

Ob tem pa so tudi priložnost za učenje in sodelovanje, kjer lahko obiskovalci, lokalne skupnosti, šole, znanstveniki in naravovarstveniki iščejo skupne rešitve. Zavarovana območja ponujajo idealne pogoje za učenje v naravi, raziskovanje ekosistemov in spoznavanje naravnih procesov.

Dan parkov je tudi odlična priložnost za promocijo trajnostnega turizma, ki temelji na spoštovanju narave, uporabi lokalnih virov in vključevanju lokalne skupnosti. Cilj ni le varovati naravo, temveč graditi trajnostno prihodnost, kjer bo narava ključna zaveznica človeka.