Eden najlepših in najbolj simboličnih naravnih pojavov na Japonskem je cvetenje češenj – sakura. Vsako pomlad, običajno med koncem marca in začetkom aprila, se po vsej državi začne praznik cvetočih češenj, imenovan hanami, kar v dobesednem prevodu pomeni “opazovanje cvetov”.
Zgodovinski izvor hanamija
Tradicija hanamija sega vse do obdobja Heian (794–1185), ko so aristokrati začeli prirejati umetniške in družabne dogodke pod cvetočimi drevesi. Sprva so občudovali predvsem cvetje breskev, vendar so češnjeve cvetove kmalu postavili v središče pozornosti. Sčasoma se je hanami razširil tudi med običajne ljudi, danes pa je to eden najbolj priljubljenih in pričakovanih dogodkov v japonskem koledarju.
Hanami ni zgolj opazovanje lepe narave. Gre za globoko ukoreninjeno kulturno izkušnjo, ki združuje prijatelje, družine, sodelavce in neznance v parku, pod rožnatimi krošnjami, z blazinami, hrano, pijačo in nasmehi. Hkrati pa sakura simbolizira tudi minljivost – cvetovi so v polnem razcvetu le nekaj dni, kar Japonce spominja na naravno lepoto življenja in njegovo krhkost.
Češnjevi cvetovi so v japonski kulturi simbol čistosti, svežine, a tudi minljivosti in žalosti. Njihov kratek razcvet velja za metaforo življenja: lepo, a prehodno. Zato je sakura pogosto prisotna v japonski literaturi, slikarstvu in poeziji, še posebej v haikujih, v katerih pesniki izražajo občutke ob spremembah narave in življenja.
Kje in kako poteka festival?
Festival cvetočih češenj poteka po celotni Japonski, vendar se začetek cvetenja razlikuje glede na regijo. V Okinawi na jugu se sezona lahko začne že januarja, medtem ko na severu v Hokaidu doseže vrhunec šele konec aprila ali celo maja. Nacionalna meteorološka agencija vsako leto objavi t. i. sakura zensen – “češnjevo fronto”, ki napoveduje, kdaj bodo drevesa cvetela v posameznih regijah.
Nekateri najbolj znani kraji za hanami so:
- Park Ueno in reka Sumida v Tokiu
- Park Maruyama in pobočje filozofov (Philosopher’s Path) v Kjotu
- Grad Hirosaki v prefekturi Aomori
- Nara Park s prostimi jeleni in tisoči cvetov
- Reka Meguro s pravljičnimi nočnimi osvetlitvami
Poleg običajnega hanamija so v številnih mestih organizirani tudi nočni dogodki, imenovani yozakura, takrat so drevesa osvetljena z lampijoni, kar ustvari prav posebno, skoraj čarobno vzdušje.
Turističen magnet
Festival je postal tudi velik turistični magnet. Vsako leto Japonsko obiščejo milijoni domačih in tujih obiskovalcev, ki si želijo ujeti popoln trenutek cvetenja. Mesta se v tem času pripravijo z dodatnimi prireditvami, spominki in gostinsko ponudbo. Zaradi izjemne priljubljenosti je priporočljivo rezervirati nastanitve mesece vnaprej. Če imate priložnost obiskati Japonsko v času hanamija, si tega ne pustite zamuditi – doživeli boste nepozabno pomladno pravljico.
Na Japonskem ima narava poseben pomen, saj ni zgolj ozadje vsakdanjega življenja, temveč živo platno, ki ga Japonci občudujejo, častijo in vključujejo v svojo kulturo, umetnost ter duhovnost. Festival cvetočih češenj na Japonskem ni le praznik narave, ampak prava kulturna izkušnja, ki združuje lepoto, filozofijo in skupnost. Čeprav cvetovi trajajo le nekaj dni, je njihov vpliv dolgotrajen – tako na japonsko dušo kot na vse, ki ta čarobni trenutek doživijo v živo.