Louvre: največji muzej na svetu

Veste, kateri je največji muzej na svetu? Kaj pa če vam namignemo, da gre za enega najbolj poznanih in obiskanih muzejev, ki se nahaja v Franciji? Seveda, največji muzej na svetu je edinstveni Louvre. Preverite vse o njem.

Največji na svetu

Največji in najbolj obiskan muzej na svetu se v osrčju francoske prestolnice, ob bregovih reke Sene, v zgodovinski palači, ki jo obdajajo zgodovinski vrtovi in spektakularna sodobna steklena piramida, ki služi kot glavni vhod. Louvre že desetletja privablja milijone obiskovalcev z vseh koncev sveta, ki prihajajo občudovat izjemno zbirko umetniških del, ki segajo vse od pradavnine do 19. stoletja.

Muzej Louvre se ponaša z velikostjo, ki navdušuje tako po površini kot po količini razstavljenih predmetov. Muzej pokriva več kot 72.000 kvadratnih metrov razstavnih površin. V svoji stalni zbirki hrani več kot 38.000 umetniških del iz različnih zgodovinskih obdobij in kultur. Louvre pa ima v svojih depojih še več kot 400.000 artefaktov, ki zaradi prostorskih omejitev niso razstavljeni.

Simbol umetnosti in kulture

Muzej Louvre ni zgolj muzej, ampak simbol svetovne kulturne dediščine. Obiskovalci Louvra lahko vidijo dela, ki so postala sinonim za svetovno umetnostno zgodovino. Med njimi so tri največje zvezde muzeja, ki vsako leto privabijo na milijone obiskovalcev:

Mona Lisa (Leonardo da Vinci)

Najbolj znana slika na svetu, portret skrivnostne ženske z blagim nasmehom, je zagotovo največja atrakcija muzeja. Sliko je ustvaril Leonardo da Vinci okoli leta 1503, njen pomen pa presega umetniško vrednost. Gre za ikono renesančne umetnosti in simbol skrivnosti in lepote.

Venera iz Miloša

To je ena najznamenitejših antičnih skulptur, ki predstavlja boginjo ljubezni in lepote. Skulptura, ki izvira iz 2. stoletja pr. n. št., navdušuje s svojo eleganco in dovršenostjo. Kljub temu da ji manjkata obe roki, ostaja simbol popolnosti klasične umetnosti.

Zmaga Samotraka

Ta kip iz helenističnega obdobja (2. stoletje pr. n. št.) prikazuje boginjo zmage Nike, ki dramatično pristaja na premec ladje. Skulptura se ponaša z dinamičnostjo in močjo, njen učinek pa dodatno poudarjata njena postavitev na vrhu stopnišča in vtis, da se veter ziblje okoli njenega telesa.

Poleg teh svetovno znanih del hrani Louvre še številna druga izjemna umetniška dela, kot so Michelangelove skulpture, Delacroixove slike, Rembrandtovi portreti, ter izjemna zbirka egipčanskih mumij in artefaktov, ki ponuja vpogled v starodavne civilizacije. Prav tako je mogoče občudovati spektakularne tapiserije, pohištvo, kovance in dekorativno umetnost iz različnih obdobij.

Zgodovina Louvra

Louvre ni le muzej, je tudi del francoske zgodovine. Stavba, kjer danes domuje muzej, je bila zgrajena kot trdnjava leta 1190 na ukaz kralja Filipa II., da bi zaščitila Pariz pred invazijami Vikingov. Zunanja podoba se je skozi stoletja spreminjala, ko so različni monarhi stavbo spreminjali, širil pa se je tudi njen namen. V 16. stoletju je kralj Frančišek I. Louvre spremenil v kraljevo rezidenco, kasneje pa so jo dopolnjevali različni francoski vladarji.

Leta 1682 se je Ludvik XIV. preselil v palačo Versailles, in Louvre je postopoma izgubil svoj status kraljevske rezidence. Prazne dvorane so začele služiti kot prostor za shranjevanje umetniških del, ki so jih zbrali kralji. Revolucionarno leto 1793, med francosko revolucijo, pa je prineslo prelomnico – ustanovitev javnega muzeja, ki je bil odprt za vse državljane. Takrat se je Louvre preoblikoval v prvi nacionalni muzej Francije in od takrat služi kot muzej, kjer so lahko vsa umetniška dela, zbrana skozi stoletja, dostopna javnosti.

Pod Napoleonovim vodstvom je Louvre doživel pomembno širitev. Sam Napoleon je močno vplival na zbiranje umetnin, predvsem z vojnih pohodov po Evropi. Muzej je takrat nosil ime “Muzej Napoleona”, a so mnoge umetnine po njegovem padcu vrnili njihovim izvirnim lastnikom. Kljub temu je Napoleonov čas za Louvre pomenil obdobje širjenja in pomembnih dopolnitev.

V 19. in 20. stoletju so muzeju dodali še številne nove zbirke, večje prenove pa so bile izvedene v 80. letih prejšnjega stoletja, ko je bil zgrajen sodoben vhod v obliki steklene piramide, ki je delo arhitekta Ieoh Ming Peia. Čeprav je bila sprva tarča kritik, danes velja za eno od ikon modernega Pariza.

Popotovanje skozi zgodovino in kulture

Louvre je razdeljen na osem glavnih oddelkov, ki pokrivajo različne zgodovinske in kulturne teme.  Ogledate si lahko zbirke iz antične Grčije, Rima, Egipta, Mezopotamije, islamske umetnosti, srednjeveške in renesančne Evrope, vse do 19. stoletja. Zaradi te raznolikosti je Louvre prava zakladnica človeške zgodovine in umetnosti, kjer lahko obiskovalci v enem dnevu vidijo tisočletja človeškega ustvarjanja.