Prestižna galerija slovenskih korenin
Najin prvi dan v Salzburgu se je začel z obiskom znane galerije Galerie Ropac, kjer sva si ogledala zbirko sodobne umetnosti v zgodovinskem prostoru. Lastnik je po rodu Slovenec in ima galerije v Londonu, Parizu in Seulu. V galeriji so slike sodobnih umetnikov, ki so dosegale tudi vrednosti do 2 milijona eurov. Poleti je bila otvoritev ene izmed razstav in so že prvi dan prodali 8 slik, od katerih je vsaka bila vredna med 1 in 1,5 milijona €. Umetnine so nama dale misliti, Salzburg pa nama je pokazal svojo moderno plat.
Red Bull hanger tempelj adrenalinskih športov
Zvečer sva se odpravila v Hangar-7, futuristično stavbo, ki je hkrati muzej, bar in hangar za spektakularna letala, dirkalne avtomobile, formule in motorje Red Bulla. Vse je bilo v stilu okroglih pločevink. Večer sva popestrila z indijsko in grško pojedino v Mayday Baru ter uživala v koktajlih s pogledom na letalske ikone. Hangar-7 je kraj, kjer se moderna arhitektura in avtomobilska industrija srečata, zato je presenetljiva popestritev tega sicer zgodovinsko bogatega mesta.
Sprehod po umetnosti in mestnih skrivnostih
Naslednji dan sva začela z vodenim ogledom Walk of Modern Art, ki naju je popeljal po umetniških točkah Salzburga. Sprehajala sva se med sodobnimi skulpturami v Würth Skulpturenparku.
Poletni festival
Salzburški poletni festival, z začetkom v letu 1920, velja za enega najprestižnejših kulturnih dogodkov na svetu z nastopi vrhunskih umetnikov. Povezan je z Mozartovo zapuščino in vključuje klasične ter sodobne operne, glasbene in gledališke predstave. Predstave potekajo na ikoničnih prizoriščih, kot sta Veliki festivalni hram in trg pred katedralo. Festival obsega približno 200 dogodkov, vključno z operami, koncerti, gledališkimi predstavami in posebnostmi, kot je igra Jedermann.
Festival privablja ljubitelje umetnosti z vsega sveta, vstopnice pa so izjemno iskane. Traja od julija do avgusta, ko Salzburg oživi kot središče vrhunske kulture in umetnosti.
Festival vsako leto privabi približno 250.000 obiskovalcev iz več kot 80 držav, kar ga uvršča med najbolj obiskan umetniški dogodek v Evropi.
Mozartovo rojstno mesto
Obiskala sva tudi Mozartovo rojstno hiša na Getreidegasse 9 v Salzburgu. Tam se je 27. januarja 1756 rodil eden največjih skladateljev vseh časov, Wolfgang Amadeus Mozart. Mozart je bil že kot otrok glasbeni čudež; pri petih letih je že skladal svoje prve sonate, pri šestih pa začel potovati po Evropi in igral za kralje in plemstvo.
V hiši so danes razstavljeni njegovi prvi glasbeni inštrumenti, pisma, rokopisi in portreti, ki razkrivajo njegovo življenje in ustvarjanje. Mozart je bil sin Lea Mozarta, glasbenika in ambicioznega učitelja, ki je sinu urejal nastope in ga učil glasbenih veščin. Družina je v tem stanovanju živela do leta 1773, ko so se preselili. Danes je rojstna hiša urejena kot muzej, ki obiskovalcem omogoča vpogled v Mozartovo življenje, od njegove otroške sobe do zbirk njegovih originalnih del in osebnih predmetov.
Festival Jazz & the City
Ves čas najinega obiska je potekal v mestu festival Jazz & the City. Na več prizoriščih (v klubih, cerkvah in na prostem) so se odvijali brezplačni jazz koncerti svetovno znanih glasbenikov in skupin.
Najljubši nama je bil tisti za zaključek na sončku v Mirabellgardnu. Jazz glasba med baročnimi skulpturami in cvetjem je bila odlična zaključna nota najinega potovanja – popolna kombinacija starega in novega, klasičnega in modernega.
Muzej moderne umetnosti
Priporočava obisk muzeja moderne umetnosti, ki je na vzpetini in od koder je slikovit razgled na celo mesto. V muzejski restavraciji sva tudi okušala dobrote Salzburga.
Raziskovanje s Salzburg Card
Zadnji dan sva z veseljem preizkusila Salzburg Card, ki nama je omogočil brezplačen dostop do več znamenitosti. Izkoristila sva priložnost za obisk najstarejšega benediktinskega samostana, kjer so menihi stoletja skrbeli za širjenje kulture in znanja.
Ime Salzburg izhaja iz besede “sol” – “Salz.” Sol je bila ena najvrednejših surovin srednjega veka, zaradi česar je Salzach, reka skozi Salzburg, postala ena ključnih prometnih poti za transport te “bele začimbe.” Mesto se je tako izjemno obogatilo zaradi solnih rudnikov, ki so oddaljeni le 20 kilometrov od mesta. S soljo so trgovali in Salzburg je postal prava blagovna znamka.
Privoščila sva si tudi sprehod ob reki Salzach, ki je mesto stoletja povezovala s svetom. Salzburg seveda ni bil zaman imenovan “Rim severa” – kot samostojna knežja država je imel vidno vlogo med kralji in papeži, danes pa slovi po svoji arhitekturi, ki je pod zaščito UNESCO.
Vredno ogleda v središču mesta
Rezidence, kjer so bili “knezoškofje” – absolutni vladarji in malo kralji
Salzburg je bil stoletja dejansko mini kraljestvo, ki so ga vodili knezoškofje – kombinacija verskega in posvetnega vodje. Imeli so ogromno moč, saj so delno odgovarjali papežu, delno pa so si ustvarili skoraj kraljevsko vlogo in bili popolnoma neodvisni od avstrijskih vladarjev. Knezoškof Wolf Dietrich von Raitenau, na primer, si je privoščil razkošno življenje, gradil palače, in celo skril ljubico Salome Alt z njunimi petnajstimi otroki! Z razgledne terase se odpira čudovit razgled na bližnje trge in cel kompleks cerkvenih stavb.
Največja trdnjava, ki nikoli ni padla
Salzburška mogočna trdnjava Hohensalzburg velja za največjo neosvojeno utrdbo v Evropi. Nikoli ni bila zavzeta, in to so Salzburžani vedno jemali kot ponos. Utrdba je postala skoraj simbol neodvisnosti, saj so s tem pokazali, da se tudi majhna kneževina lahko upre velikim silam. Med Napoleonovimi vojnami se je sicer knezoškof odločil, da je bolje predati Salzburg kot trpeti posledice, vendar pa utrdba še danes ostaja nedotaknjena.
Mirabell Palace in “marmorna poročna dvorana”
Palača Mirabell, danes popularna destinacija za poroke, ima svojo zgodbo. Knezoškof Wolf Dietrich von Raitenau jo je zgradil za svojo ljubico Salome Alt in dandanes je prav v “marmorni poročni dvorani” mogoče občudovati zapletene stopnice z motivi popkov, ki simbolizirajo večnost. Kraljeve romance in skrivnosti so postale del posebnega čara te palače. Mirabell gardens so prekrasni vrtovi, ki so ena glavnih znamenitosti Salzburga.
Samostani in zgodnji menihi – skrivni recepti in pivo
Salzburg slovi po St. Peter’s Abbey, najstarejšem benediktinskem samostanu v Evropi, ki sega vse v leto 696. Menihi so bili pionirji v farmaciji in kuhinji. Prav tu naj bi se rodil tudi recept za Mozartove kroglice, te čokoladne poslastice, ki so danes tako slavne. Pravijo, da so tudi recepti za pivo in zeliščne likerje (kot današnji schnapps) skrivnostno prešli iz tega samostana v roke lokalnih pivovarjev.
Stopnice iz filma “Moje pesmi, moje sanje”
Salzburg je tudi prizorišče slavnega muzikala Moje pesmi, moje sanje (The Sound of Music). Ikonične stopnice v vrtovih Mirabell so postale svetovna atrakcija, kjer si ljudje včasih privoščijo “popolnoma nedovoljen” trenutek petja in plesa na teh znamenitih stopnicah, kar je lokalne varnostnike včasih spravilo v neprijetno situacijo.
Kultura keramike od Rimljanov naprej
Salzburg ohranja tradicijo keramike vse od Rimljanov, ki so jo uvedli kot pomembno obrt. Lokalni umetniki so do danes ustvarili prepoznaven slog z glinenimi izdelki, ki nosijo edinstven pridih mesta. Ta tradicija živi še danes, Salzburg pa ponuja posebne trge, kjer lahko kupimo te izdelke z dolgo zgodovino.
Hotel Hyperion
Prebivala sva v nedavno obnovljenem hotelu Hyperion, ki je blizu Mirabell vrtov in je znotraj sodobno stilsko opremljen.
Še se bova vrnila 🙂
Najin obisk Salzburga je bil poln presenečenj in navdihujočih trenutkov. Med baročnimi stavbami, modernimi skulpturami in klasično glasbo sva doživela prav posebno potovanje skozi čas in prostor. Salzburg bo zagotovo ostal v najinem srcu kot mesto umetnosti, zgodovine in čarobnosti – mesto, kjer se vsak korak zdi kot del simfonije preteklosti in sedanjosti. V mesto se bova še vrnila v predbožičnem času, da doživiva čarobno vzdušje božičnih sejmov. Več informacij o aktualnem dogajanju v Salzburgu pa na uradni spletni strani mesta Salzburg.
Reportažo pripravil:
Mag. Simon Meglič,
Potnik.si