Tokrat smo se pogovarjali s svetovnim popotnikom in turističnim novinarjem Dušanom Berdnikom. Mladost je preživljal pod obronki zelenega Pohorja v družbi skavtov iz Slovenske Bistrice, kjer je naredil prve poti preko naših meja. Kot nam je zaupal, se je že takrat naučil vrednot življenja in pomoči ljudem v stiskah, kar so bile lepe in zdrave popotnice v nadaljnjem življenju. Želje po spoznavanju novih dežel so se v njem vzbudile že v šolskih klopeh. Narava dela in študija sta mu omogočila, da je živel in še živi v tujini. Tri leta je živel v srbski prestolnici Beogradu, nato šest mesecev v Ruski federaciji v mestu Samara ter v turškem Gaziantepu. Študijsko izmenjavo je opravil v Berlinu in od leta 2016 živi v Švici. Kot sam pravi. ”Z veseljem in ponosom povem, da sem zaveden Slovenec. Dom si lahko ustvariš vsepovsod, domovina pa je samo ena in Slovenija je in bo v mojem srcu, dokler bom živel izven naših meja. ”
Kakšne so zate idealne počitnice?
Iz svojega pogleda na počitnice lahko rečem, da so zame idealne počitnice, na katerih se nekaj naučim o novi deželi, ki jo obiščem, da spoznam nove ljudi, kulturo in predvsem, da si psihično in fizično odpočijem od dela.
Kateri tip potovanj ali počitnic ti je bolj všeč (ali raje ležiš na plaži ali imaš raje aktivne počitnice, potepanje po mestih, ali odkrivanje neokrnjene narave …)?
Ko se odpravim v določeno državo, imam najraje aktivno potovanje, kar pomeni, da se odpravljam v odmaknjene kraje daleč stran od urbanih mest, tam ohranja narava svoja lepoto in ljudje živijo preprosto življenje. Nisem tip človeka, da bi ležal tedne na plaži, je pa tudi res, ko sem v državi, ki ima morje ter jezera, tudi rad zaplavam.
Katere so tiste stvari, ki v tvoji prtljagi nikoli ne manjkajo? Brez česa si potovanja ne moreš predstavljati?
Potujem že od svojega 14.leta, kar pomeni, da imam v glavi že seznam in stvari, ki si potovanj brez njih ne znam predstavljati. Nepogrešljivi del je 60-litrski nahrbtnik, spalna vreča ter fotoaparat. Če kdaj kaj pozabim spakirati v nahrbtnik, je najlažje, da manjkajočo stvar kupim v deželi, kjer sem.
Kako pogosto potuješ in kje vse si že bil?
Potujem, ko imam prosti čas, potoval bi še več, vendar zaradi službe sem omejen s časom, ki ga imam na voljo. Prepotoval sem že več kot 80 držav in moja tiha želja je, da se nekega dne odpravim okrog sveta vsaj za tri leta. Sliši se veliko, ampak čas na potovanjih teče zelo hitro. Če bom zdrav in imel dovolj prihrankov, bom ta projekt izvedel v prihodnosti.
Kako izbiraš destinacije za potovanja in na kaj se osredotočaš na svojih potovanjih?
Vedno izbiram destinacije, kjer še nikdar nisem bil. Želim si prepotovati cel svet oziroma videti dežele sveta, predvsem pa spoznati nove ljudi, nove kulture in slišati zgodbe ljudi, kako živijo in kaj počnejo. Osredotočam se na odmaknjene kraje, stran od velikih mest, kjer živi lokalno prebivalstvo. Ti ljudje me znova in znova navdihujejo in želja po spoznanju novih ljudeh je premočna, da bi se ji lahko odpovedal.
Kdaj si bili nazadnje na potovanju in kje?
V začetku leta sem bil v Španiji. Po prihodu domov sem čez dva dni že letel na Kitajsko in na Tajvan. Od leta 2016 živim v Švici, kar pomeni, da se večina mojih poti začne na letališču v Zurichu, Milanu ali na bližnjih nemških letališčih. Ne mine leto, da se ne odpravil v državo naše nekdanje skupne države. Nekajkrat letno obiščem Srbijo, spomladi sem potoval po Hrvaški, Bosni in Hercegovini. Pred nekaj dnevi sem se vrnil iz Italije, kjer sem užival v nacionalnem parku Chinque Terre. Konec septembra potujem s prijateljem v Oman in v začetku novembra še sam v Kenijo.
Za katero potovanje lahko rečeš, da je bilo najboljše do sedaj? Po čem si si to potovanje najbolj zapomnili? Kaj te je tam tako očaralo?
Vprašanje, ki ga velikokrat slišim in ga bom še gotovo dostikrat od moje prve samostojne poti pred 28 leti na Sicilijo. Težko odgovorim, kje mi je bilo najbolj všeč. Vsaka dežela ima nekaj posebnega, kar druga nima. Meni je vsepovsod lepo, kamorkoli grem, prepustim se toku dogajanja. Kjerkoli sem bil, so mi pri ljudeh vedno vrata odprta in to mi veliko pomeni. Vedno znova me navdihuje neokrnjena narava in predvsem ljudje, ki tam živijo. Ljudje dajo dušo določeni deželi in po ljudeh si deželo zapomnim.
Kam najraje potuješ (destinacije) in s kakšnim namenom? Imaš morda kako stalno priljubljeno destinacijo, kamor se vedno znova vračaš?
Najraje potujem v države, kjer turizem ni tako zelo razvit. Za deželo, kamor potujem, se vedno odločam po občutku, da si želim tja in spoznati novo kulturo. Že od nekdaj rad potujem po vzhodni Evropi, Aziji in Bližnjem vzhodu. Že 20 let se redno vračam v Srbijo, ker sem živel tri leta v Beogradu in do sedaj preživel tam najlepša leta svojega življenja. Tam se moja duša počuti kot doma. Do danes sem prepotoval vse države Evrope, česar sem zelo vesel. Moje merilo ni samo, da pridem nekam in povem, da sem tam bil, ter to objavim na socialnih omrežjih, temveč je bistvo mojih poti, kaj sem se naučil novega.
Kako je glede hrane in pijače na počitnicah?
Načeloma na potovanjih nimam težav glede hrane in pijače. Je pa res, da sem v Indiji dvakrat zbolel zaradi slabe prehrane, ki jo je moj želodec odločno zavračal. Indija je posebna kulinarična destinacija, veliko je pekoče hrane. Pri zaužitju vode morate vedno kupovati dobro zaprte plastenke, ker jih namreč sami polnijo in prodajajo na ulici. V Kambodži sem jedel pečene podgane, v Tuniziji sem poskusil kamelji golaž, v Maroku jedel kuhane polže in še bi se lahko kaj našlo na jedilniku, česar mi v Sloveniji ne jemo.
Česa se na potovanjih najbolj bojiš?
Če sem odkrit, nekega strahu nimam. Če bi ga imel, bi najbrž prišel samo do sosednje hrvaške obale. Če mi je kaj namenjeno, se mi lahko zgodi tudi pred pragom svojega doma. Največji stres mi včasih predstavlja odhod na letališče, da ne bi zamudil leta. Zato se raje iz izkušenj odpravim nekaj ur prej in brez strahu začnem novo pot v neznane kraje. Strah si ustvarjamo sami, ker naivno verjamemo medijem, ki nas dnevno zasipavajo z negativnimi novicami iz sveta.
Katero potovanje je bilo najslabše do sedaj? Si imel na potovanjih kako slabo izkušnjo?
Do danes na srečo nimam najslabšega potovanja, ki bi se ga spomnil. Res pa je, da velikokrat ne gre vse po načrtu in to je čar potovanj. Pomembno je, kadar pride do trenutka, ko ste v zadregi in pod stresom, da z razumom in zdravo kmečko pametjo naredite, kar je najboljše v tistem trenutku. Seveda so bili na mojih poteh tudi stresni trenutki. Znal sem premišljeno odreagirati in poiskati rešitev. Takšni dogodki so me izoblikovali v močno in neplašno osebo. Slaba izkušnja je bila, ko sem bil v Maroku. Po naključju sem od Slovencev izvedel , da je šla letalska družba, s katero sem prispel v državo, v stečaj in sem se moral sam znajti, kako bom prišel nazaj domov. Čez dve uri sem že imel enosmerno vozovnico za povratek.
Kateri je najbolj smešen ali zanimiv pripetljaj s tvojih potovanj?
Teh se je skoraj po treh desetletjih nabralo zelo veliko. Težko se spomnim vseh. Trenutno mi na misel pride naslednji. Ko sem bil v islamski Republiki Iran, sem srečal kolesarja. Po nekaj začetnih stavkih v angleškem jeziku sva ugotovila, da prihajava iz iste dežele. Ko sem živel v Ruski federaciji, sem šel na enodnevni izlet z ladjo po reki Volgi do vasice, kjer živi samo 400 ljudi. Na hribu, kjer sem sedel in opazoval neokrnjeno naravo, sem spet naletel na Slovenca. Slovenci radi potujemo in lepo je srečati nekoga iz Slovenije tudi v oddaljenih deželah – na drugem koncu sveta.
Kje se lahko udeležimo katerega od tvojih potopisnih predavanj?
Ko sem še živel v Sloveniji, sem imel kar nekaj potopisnih predavanj. Ker trenutno živim v tujini “Švici”, nimam časa, da bi še naredil kako potopisno predavanje. Če utegnem, si z veseljem pogledam kako predavanje preko spleta. Bom pa z veseljem spet pripravil kakšnega, ko bom spet živel v Sloveniji. In teh zagotovo ne bo malo.
Ali obstaja destinacija, ki je še nisi obiskal in bi so jo še posebej želel obiskati?
Veliko je dežel, ki jih imam v bližnji prihodnosti namen obiskati in vem, da jih tudi bom, ker so želje premočne, da jih ne bi izpolnil. Pred pandemijo leta 2020 sem imel v planu, da obiščem deželo vzhajajočega sonca, Japonsko. Zaradi vseh ukrepov, ki smo jih bili deležni, žal to ni bilo izvedljivo, tako da Japonsko obiščem naslednje leto v maju.
Imaš morda že izbrano destinacijo za naslednje potovanje?
Zagotovo se bom vrnil v Rusko federacijo, kjer sem živel in nekajkrat potoval po evropskem delu države. Odpravil se bom s transsibirsko železnico do Vladivostoka in nato pot nadaljeval proti Mongoliji. Ja, Mongolija je dežela, ki je prva na seznamu mojih želja. Neokrnjena narava, nomadi in tradicionalen način življenja.