Kako prepričati najstnike, da zna biti pohajkovanje po dolgočasnih francoskih šatojih ( chateau – fr. grad) zanimivo? Da se je nekje tam ustavil tudi neki da Vinci, ki je imel za tisti čas prav tako nore ideje, kot so za današnji čas njihove. Da je eden izmed gradov služil kot model za Moulinsart, dom legendarnega Tin Tina, ki ga z navdušenjem prebirajo. Da od tam prihaja Ivana Orleanska, katere zgodba se bere kot pravi triler. Da se lahko odlično igra skrivalnice v labirintih, ki jih premorejo skoraj vsi večji grajski vrtovi. In da se tam merijo kokice na metre…
Vse to bi skoraj že zbudilo zanimanje, če pa temu dodamo še, da bo naš hotel pravzaprav šotor ter da bodo lahko uporabili vse svoje taborniške spretnosti preživetja v ‘divjini’ pa da se nam pridružijo še prijatelji, s katerimi se bo dalo igrati tarok ali Naseljence, no, potem smo pa že skoraj –za.
Z nabito polnim avtom in tremi mulci smo se tako odpravili na enajst dnevno raziskovanje doline Loare. Glavna tarča so bili gradovi v tej dolini, želeli pa smo si ogledati tudi naravne znamenitosti, zato smo se odločili, da najdaljšo francosko reko spoznamo vse do njenega izliva in namočimo vsaj noge v Atlantski ocean.
Kampiranje sicer ni naš običajni slog počitnikovanja, tako da smo rabili kar nekaj časa, da smo se privadili nomadskemu načinu življenja. Na poti smo naleteli tudi na nemalo ‘črnih’ kampov, kjer si ozemlje začasno prisvojijo novodobni Romi, tokrat nič več na vozovih, pač pa v avtodomih in prikolicah, iz katerih štrlijo antene in satelitski krožniki.
Največji strošek je bil strošek goriva in cestnin. Za švicarsko vinjeto, ki je sicer veljavna celo leto, je bilo treba odšteti 38 eur, cestnine v Franciji pa so se nekako gibale od 8-10 eur/100 km. Ogledi notranjosti gradov so nas olajšali od 30-50 eur na grad. Sicer smo si pa nekaj gradov ogledali samo od zunaj, saj so se pri otrocih pojavljali že resni znaki ABC bolezni (another bloody chateau), ki pa so čudežno izpuhteli v bazenu ali na igriščih.
Burgundija, La Puisaye, Guedelon
Dolina Loare – Amboise, Le Clos Luce
V bližini gradu stoji nekdanja rezidenca Leonarda de Vincija gradič Le Clos Luce. Da Vinci je na povabilo Franca I. preživel tu svoja zadnja tri leta. Gradič je prava paša za mlade radovedneže. Po originalnih načrtih je tu razstavljano 40 modelov Da Vincijevih izumov, nekateri od njih pa so na razpolago v naravni velikosti tudi v parku. Vsak otrok je dobil ‘Izumiteljev zvezek’, potem pa je sledilo noro iskanje izumov po celem gradu, na koncu pa si je lahko vsak še izmislil svojega in narisal načrt zanj. Kdo ve, morda bo pa naprava, sestavljena iz masažnega stola, burgerjev, mašince za pijačo, naprave za lebdenje in malo hidravlike čez stoletje prodajni hit!
Villandry, Chenonchaux, Chambord, Cheverny, Blois
Grad Chenonceau, ki leži na reki Cher, eni od pritokov Loare, je oblikovan po navdihu žensk. Francoski kralj Henri II ga je namreč podaril svoji ljubici Diani di Poiters, ki je tam dala urediti krasen vrt in grad povezati z mostom na desni breg reke Cher. Po njegovi smrti je prišel čas maščevanja kraljice Catherine de Medici, ki je ljubico izgnala na drug grad, sama pa postavila svoj vrt in zgradila nad mostom galerijo.
Zaradi svoje izjemne arhitekture Chateau de Chambord slovi kot eden najbolj prepoznavnih dvorcev na svetu in je navdihnil tudi podobo palače v Disneyevi risanki Lepotica in Zver. Grad je dal zgraditi strasten lovec Franc I. in naj bi služil kot ‘lovska koča’, ki pa se je končala s samo 426 sobami, 77 stopnišči (glavno stopnišče v obliki dvojne vijačnice je ponovno zamisel da Vincija) 282 kamini. Zanimivo je, da ja Franc I v svoji 32 letni vladavini preživel na Chambordu samo 72 dni. Tako kot se današnji otroci podpisujejo na šolske mize, je Franc I izkoristil vsak kotiček gradu za svoj emblem salamandra v plamenih, živali, ki domnevno lahko brez poškodb živi v ognju, s hladnostjo svojega telesa pa ga lahko tudi ugasne.
Cheverny – prvo mesto na lestvici otrok! Prvič – grad je bil zanimiv tudi znotraj – med drugim smo izvedeli, zakaj so vse kraljevske postelje tako kratke. V tistih časih je bilo namreč plosko ležanje rezervirano za mrtve. Poleg tega pa so se speči tudi bali, da bi med sladkimi sanjami pogoltnili svoj jezik in so spali sede. Drugič – zaščitni znak gradu je 90 lovskih psov, ki jih hranijo enkrat dnevno in to je cel šov. Sicer malo smrdeč, pa vendarle. In tretjič – Cheverny je služil kot model za Tin-Tinovo domovanje -Moulinsart in tu lahko uživamo v razstavi znancev iz knjig: Tin Tina, Švrka, Kapitana Haddocka, dvojčkov…
Bloisa, še enega srednjeveškega mesteca, sprva pravzaprav nismo mislili obiskati, a ker je dež preprečil druge prostočasne aktivnosti, smo se znašli tam. Poleg lepe katedrale z zanimivimi vitraži, slikovitih uličic in gradu, ki mu pa niti starši nismo posvečali preveč pozornosti, so se v hiši nasproti gradu naenkrat odprla okna in ven so se med plesom in pošastnim zavijanjem prikazali zmaji. Tole bo pa Hiša magije, si bo treba kar ogledati predstavo.
Do Atlantske obale…
Po slovesu od doline gradov smo se podajali na raziskovanja novih dimenzij Loare. Prvotno je bil naš načrt, da si ob Atlantiku ogledamo Le Mont St. Michel in 15 metrsko razliko med plimo in oseko, a smo na predvečer našega odhoda ugotovili, da se ta res veličasten pojav da opazovati samo določene dni v mesecu (seveda ne tiste, ko smo bili mi tam).
Zato smo se odpeljali do izliva Loare mimo večjih mest (vsa z gradovi) Tours, Saumur, Angers, vmes pa smo si ogledali še ‘trogloditska naselja’. Pobočja Loare so namreč sestavljena iz mehke kamnine – tufa, v katerega so si prebivalci izklesali svoja bivališča. Ta bivališča zdaj služijo kot hoteli, vikend bivališča za bogatejše Parižane, nenazadnje pa tudi za gojišča šampinjonov.
V Rochemenieru, majhni podzemeljski vasici, smo spoznali življenje na dveh trogloditskih kmetijah. Otroci so bili še posebej navdušeni, predvsem pa motivirani za reševanje zvezčiča z vprašanji. Uspeh ni izostal – dobili smo nagrado.
In nazaj domov…
Na poti domov smo se ustavili še v mestecu Savonnieres ob reki Cher in Strasbourgu. Predvsem pri Strasbourgu je bilo zabavno iskati kamp (na nemški strani), saj smo zvečer prispeli na spot, kjer nas je čakalo samo obvestilo, da tam ni več kampa, z navodili do naslednjega v mestu Kehl. No, večerni sprehod po Kehlu ob Renu pa nas je povsem presenetil, saj smo ugotovili, kako pametno je porabljen denar iz EU, namenjen povezovanju bratskih mest. Tako Kehl kot Strasbourg na nasprotni strani sta povezana z novim mostom za pešce in imata na novo urejene sprehajalne površine z otrokom poučnimi zanimivostmi.
Piše: Darja Vodlan
Komentirajte!
Vpišite komentar in delite svoje mnenje z drugimi bralci. Za oddajo komentarja morate biti prijavljeni s svojim Facebook računom.