Vzrok za obisk Salzburga sta bili kupljeni vstopnici za cirkuško predstavo Alegria v Areni Salzburg. Iz Ljubljane do Salzburga je malo manj kot 300 kilometrov, zato sva se odločila za malo daljši izlet in ne samo za hiter skok tja in zgolj ogled predstave. Tridnevni oddih sva izkoristila za raziskovanje mesta ter bližnje okolice. Ogledala sva si številne znamenitosti, od mesta s čudovito baročno arhitekturo, nad katerim se mogočno vzpenja trdnjava Hohensalzburg, do dvorca Hellbrun in živalskega vrta, ki sta nekoliko izven mesta. Obiskala sva tudi Hitlerjevo Orlovo gnezdo v sosednji Nemčiji in za konec še rudnik soli Hallein.
Hotel, ki sva ga rezervirala vnaprej, je bil nekoliko izven centra mesta, zato sva se do samega centra vozila z mestnim avtobusom. V turističnem informacijskem centru sva kupila dvodnevno kartico Salzburgcard. Ta omogoča brezplačne vstope v muzeje, gradove, parke, živalski vrt ter brezplačni prevoz z mestnimi avtobusi, rečno ladjo in vzpenjačo. Najprej sva se sprehodila do Katedrale Sv. Ruperta. Sv. Rupert je bil prvi salzburški škof, ki je znan po tem, da je dal obnoviti okoliške solne rudnike in zato je mesto dobilo ime Salzburg (nem. salz=sol, burg=grad). Nato sva prečkala reko Salzach in malo posedela na vrtu gradu Mirabell. Tamkajšnji baročni vrtovi so eni izmed najlepših prizorišč znanega filma Moje pesmi, moje sanje. Ko sva se zvečer vračala proti hotelu se je mesto ob reki v soju luči pokazalo v prav posebnem ambientu, kar je bilo seveda potrebno dokumentirati 🙂
Za naslednji dan sva načrtovala krajši izlet v sosednjo Nemčijo, natančneje v kraj Berchtesgaden. Na velikem parkirišču ob vznožju gora sva parkirala in kupila karti za ogled Kehlsteinhausa, bolj poznanega pod vzdevkom Orlovo gnezdo. Z modernim avtobusom smo se popeljali po slikoviti in ozki gorski cesti do tunela, ki vodi do dvigala. Ta te pripelje naravnost v Orlovo gnezdo na višini 1834 metrov. Zgradba na gorskem grebenu s prekrasnim razgledom je bila zgrajena kot čajnica za Hitlerjev 50. rojstni dan. Čeprav je bila stavba in dostop do nje pravi inženirski podvig, Hitler le-te v resnici nikoli ni maral. Veliko ljubša mu je bila bližnja rezidenca Berghof, v kateri je preživel precej časa v obdobju svoje vladavine.
Zadnji dan najinega obiska Salzburga je bil mrzel in deževen, toda vseeno sva se s kabinsko žičnico zapeljala v grad Hohensalzburg. Odločila sva se za krajši ogled gradu z avdio-vodičem. Zaradi lege gradu na griču se od tam nudi lep razgled vsenaokrog, v gradu pa je urejen tudi muzej lutk. Po ogledu sva se spustila nazaj v mesto in obiskala Mozartovo rojstno hišo. Tu sva se seznanila z življenjem enega izmed najpomembnejših in najvplivnejših skladateljev klasične glasbe vseh časov. V hiši, kjer je Mozartova družina živela 26 let, so razstavljene številne zgodovinske listine, dokumenti, pisma in portreti, naslikani v času njegovega življenja. Najbolj poznani eksponati so njegova otroška in koncertna violina ter klavikor in čembalo. Po Mozartu so poimenovani tudi svetovno znani čokoladni bonboni, Mozartkugeln. Zase in za domače sva kupila nekaj originalnih Mozartovih kroglic, nato pa odhitela v ”Hišo narave”.
Hiša narave (Haus der Natur) je ogromen prirodoslovni muzej, kjer spoznate vse in še več o naravi, si pogledate živalski vrt plazilcev in akvarij ter obiščete center znanosti. Razstave poskušajo spodbuditi naše zanimanje za naravo in zagotoviti boljše razumevanje naravnih procesov. Muzej je resnično super urejen, še najbolj sva se zabavala v centru znanosti, kjer sva lahko preizkusila svoje spretnosti, moč in reflekse.
Tridnevni izlet je minil izredno hitro in domov sva se vrnila polna vtisov. Za krajši ali pa tudi nekoliko daljši oddih Salzburg z okolico vsekakor priporočava, saj bo vsakdo našel nekaj zase. Tako tisti, ki svoj prosti čas radi preživite v naravi, kot tudi ostali, ki si radi kaj zanimivega pogledate v muzejih.
Avtorja: Gregor Kepec in Mateja Golob