Za mnoge je rajsko otočje v Tihem oceanu uresničitev življenjskih sanj. Med 322 otoki, od katerih je le 109 naseljenih z domačini, je možno za vsakega najti nekaj. Od rajskih samotnih kotičkov, zabave, adrenalinskih športov in še mnogo več. Na potovanje po tem otočju ne pomisli ravno mnogo ljudi, saj ima večina o njem predstavo, da gre za rajske resorse z lepimi plažami. Res je, takšne ponudbe je v izobilju, vendar pa država nudi mnogo več kot samo to. Fidži na večino naredi le pozitivne vtise – prijazne ljudi, lepo naravo, rajske plaže oz. z drugimi besedami, pobeg v sanje.
“Backpacker” potovanje po rajskem otočju – vse, kar si zaželite, lahko tudi doživite
Prijazni domačini s kruto zgodovino – kanibalizem, pokop živih ljudi, …
Za mnoge napačna predstava o otočju – ne samo rajske plaže, otočje ponuja mnogo več
Adrenalinski športi – deskanje po peščenih sipinah, džungla
V notranjosti največjega otoka pa se nahaja prava pravcata džungla, kot smo ji lahko priča v filmih. Domačini jo danes izkoriščajo za trekinge. Prebijanje skozi gosto zaraslo rastlinje, polno ptičev in njihovih nenavadnih glasov; prečkanje rek, močvirij, kopanje pod slapovi, ki je namenjeno le pravim ljubiteljem adrenalina. Kljub temu, da bi se ta treking lahko kaj hitro sprevrgel v nočno moro, sem se odločila podati na to pustolovščino. Po odhodu na treking so nas domačini spravili kar kmalu v negotovost. To pa zato, ker so nas brez predhodnih navodil zapeljali do gostega, vse povprek zaraslega gozda. Sami so šli kar bosi, mi pa – po želji. Težko pot skozi tropski gozd smo si sicer le stežka predstavljali, da zna to biti pravo doživetje, vendar je na koncu dejansko tako tudi bilo. Prečkali smo reke, močvirja, pravzaprav pogosto sploh nismo videli, kod stopamo, le vdiralo se nam je pod nogami globoko v blato in močno zaraslo visoko travo. Ves čas smo poslušali petje raznih ptic, videli pa prav nobene in tudi ostalih živali ne. Največje presenečenje pa je bilo kopanje na slapovih reke in pod njimi daleč v džungli. Zaradi močne vlage sem le s težavo posušila športne copate.
Poleg adrenalinske ponudbe pa promovirajo tudi bolj množične športe: od deskanja na valovih, potapljanja, do jezdenja konjev ob rajskih plažah itd. Za vsakega ljubitelja zdravega načina življenja se tam vsekakor kaj najde.
Nenavadno potapljanje – potop med morske pse, iz oči v oči s 3-metrskim tigrastim psom
Najbližji stik s pravimi domačini, turistični obiski šol, poseben obred ob pitju kave …
V vaseh se obiskovalce z veseljem povabi tudi v kulturni dom na pitje kave. Tu ne gre za kavo, kakršno poznamo pri nas, ampak za pijačo, narejeno iz korenin rastline yagona. Pitje kave je pri njih poseben obred. Ob obredu je potrebno spoštovati celo vrsto pravil. Oblačila morajo segati čez kolena, obleko morajo imeti tako moški kot ženske. Tako je dovolj, če se okoli pasu zvleče »sulu« – njihovo tradicionalno krilo. Tudi za samo pitje kave obstajajo točno določena pravila, ob pripravi pa je potrebno moliti. Prvi vedno pije gospodar, nato šele vsi ostali. Kavo se vedno pije iz skodelic iz kokosa. Za mešanje zmletih korenin rastline v vodi ter deljenje pijače je vedno nekdo določen. Ta nato prinese do prav vsakega obiskovalca (vsi sedijo na tleh) skodelico, polno pijače. Preden se sprejme pijačo, je potrebno ploskniti in reči bula. Šele nato se jo lahko spije. In kaj pomeni bula? Vse dobro; lahko je pozdrav, dober tek itd. Kavo smo pili skoraj vsak večer, saj se domačini ob tem dogodku zabavajo. Pravi dogodek pitja kave je bil v kulturnem domu. Ob tem so nam domačini še zapeli nekaj svojih tradicionalnih pesmi, nakar smo morali z njimi še zaplesati.
Fidži je dežela, ki daje občutek, da se je čas ustavil. Tam ni zaznati stresa, hitenja, le umirjeno in nasmejano življenje. Ljudstva iz nerazvitih dežel pogosto hrepenijo po odhodu v Evropo ali Ameriko, ampak kljub temu imajo na Fidžiju mnogo lepše življenje kakor mi v razvitem svetu.
Piše: Mateja Mazgan