Dežela nasprotij med bogastvom in revščino, veličastno umetnostjo in moderno sedanjostjo, duhovnim ter materialnim življenjem, z veliko kulturno tradicijo, bogato po zgodovini, obsežno po velikosti, raznoliko po veri, vedno in povsod kontrastno, kot brezno brez dna…
Siriji pravijo tudi biser Bližnjega vzhoda. Je arabska republika, ki na zahodu meji na Sredozemsko morje, na Libanon in na Izrael, na jugu na Jordanijo, na vzhodu na Irak, ter na severu na Turčijo. Bližnji vzhod je bil od nekdaj vir navdiha in idej. Ta prav poseben svet je magnet za obiskovalce, med katerimi se najdejo tudi takšni, ki jih današnji nemiri v državi ne ustavijo.
Ugodno po Siriji
Najprimernejši čas za obisk te bližnjevzhodne države je pomlad (od marca do maja) ali jesen (od septembra do novembra), ko temperature niso previsoke. Če pa deželo obiščete poleti, vas moram opozoriti, da so tam poletja zelo vroča (na obali je lahko tudi zelo vlažno, v notranjosti pa suho). Zime so ponavadi bolj deževne in oblačne.
Če potujete v lastni organizaciji, si lahko potovanje organizirate tako, da je le to ugodno. Letalske karte iz Evrope so precej ugodne. Tudi prevoz znotraj države je zelo dobro urejen in ugoden. Tudi domačini najpogosteje potujejo z javnim prevozom. Najcenejši so mali avtobusi, ki jim pravijo tudi hophop. Nenavadno ime so dobili zaradi dotrajanih vozil, ki na cestah pogosto poskakujejo prek grbin in lukenj. Naporna vožnja se pogosto sprevrže v pravo družabno srečanje. Zaželeno je poznavanje osnov arabske pisave, da boste lahko vedeli, kam kateri avtobus pelje, saj so pogosto napisi samo v njihovem jeziku. V mestih pa so najpogostejši prevoz taksiji – vsi so rumene barve. Pred vsako vožnjo s taksijem se obvezno zmenite za ceno.
Tudi za prenočišča je dobro poskrbljeno. Cena sobe se začne okoli 4-5$ na osebo (v Damasku morda nekaj več). Na podeželju se tudi pogosto zgodi, da vas bodo domačini kar povabili k sebi domov, seveda brez doplačila.
Prehrana v Siriji je klasična turško-arabska, bogata z mesom in zelenjavo. Prav tako je hrana za naše razmere ugodna, še najbolj pa na tržnicah. Najpogosteje prodajajo kebab, pečene piške, riž itd. Obvezno poskusite tudi kakšno sladico in pečen kruh.
Kodeks oblačenja in Jezusov jezik
V tej državi je zelo pomemben tudi kodeks oblačenja, saj so zelo verni. Kot v vseh mošejah na svetu morajo biti tudi tukaj ženske pokrite. V Damasku se neprestano kontrolira, da se ne bi kakšna odkrila. Če boste želeli zvečer ven, vas moram razočarati, saj je po 23. uri več ali manj vse zaprto. Pojavi pa se veliko ilegalnih prodajalcev. Izplača se vam iti v kakšen lokal, kjer lahko spijete čaj ter kadite iz vodne pipe.
V Damasku se je vse od začetka krščanske dobe ohranila ena večjih krščanskih skupnosti v Siriji. Kristjani sestavljajo 13 odstotkov vsega prebivalstva in so med drugim pripomogli k širjenju evropske miselnosti v deželi. V treh izmed manjših gorskih vasic se je do danes ohranil jezik aramejščina ali Jezusov jezik, kot mu pravijo nekateri. V teh vasicah, imenovanih Džabadinu, Nadžafi in v Maaluli, ta jezik uporabljajo le še najstarejši prebivalci. Aramejščina se je uporabljala nekje od šestega stoletja pred našim štetjem v Iranu, Anatoliji, Siriji, Palestini in celo v Egiptu. S prihodom Grkov na Bližnji vzhod je aramejščino začela izpodrivati grščina, dokončno je začela izginjati potem, ko so področje zavzeli Arabci. Sirski lingvisti si seveda na moč prizadevajo ohraniti aramejščino, ki se ohranja le z ustnim izročilom. V tem jeziku namreč ni ohranjene nobene literature, saj so zadnje zapise uničili Francozi, nekdanji kolonialni gospodarji Sirije.